...
СИМОРОН е един от съвременните конструктивистки и постмодерни подходи в практическата психология. За над тридесетгодишното съществуване на школата, нейните създатели, известните киевски психолози и треньори Петра и Петр Бурлан са превърнали СИМОРОН в цялостна оригинална методика за самоактуализация, даваща технология за бърз достъп до нашите вътрешни творчески ресурси, разширяване на самосъзнанието и развитие на умения за управление на реалността. Ключът към изключителната популярност на психотренинга е в синтеза на знания от древността с най-съвременни психологически методологии и подходи, приложени в игрова форма по забавен начин, а високата й ефективност с право я причислява към т.нар. „школи за изпълняване на желания”, обгражда я с легенди и я превръща в сензация.
Идеологически фундамент на СИМОРОН - това е представянето на нашия живот на Земята като игрова площадка, където ние изпълняваме повече или по-малко успешни роли. За да получим отново достъп до ресурсите, които притежаваме, е необходимо да отхвърлим натрапено заучените условности, които замъгляват съзнанието ни и пречат за реализирането на нашия потенциал. Технологията на отхвърлянето, прилагана в системата е на базата на разработени от Бурланите психологични игри, затова и формата на усвояването й е тренингова. Можеш много да научиш за Симорон от книгите, но за да усвоиш тази технология, трябва не толкова да четеш, колкото да практикуваш.
Резултатът - днес методът е усвоен от десетки хиляди хора в повече от 20 страни по света, създадени са множество филиали на школата, в които се обучават хора от Украйна, Русия, САЩ, Германия, Италия, Холандия, Израел, Австрия, Канада, Испания, Франция, Швейцария, Чехия, Словакия, Латвия, Естония, Беларус, Молдова и др., а сега имаме възможност това да се случи и в България.
Какви качества трябва да притежаваме,
за да можем да овладеем симоронските методи?
Главното е – чувството за хумор. То ни помага изначално да се отнасяме към всичко, което ни заобикаля, като към „не съвсем истинско” и „не точно такова”, а това е първата крачка към разкрепостяване иосвобождаване от шаблоните и стереотипите.
Второто по важност качество за желаещите да усвоят метода е готовността за трансформация и само(пре)откриване. Това е приятна работа, която не изисква умствени и физически усилия, извършва се с удоволствие, или в т.нар. в СИМОРОН състояние на СПЛЕН /Състояние на Приятна ЛЕНост/.
Третата необходима характеристика, това е способността да се започне на „бял лист”. Човешкото съзнание е замърсено от различни откъслечни информации, полезни и безполезни, действителни и претендиращи за такива, заучени и придобити. Полагайки върху този грунд нова информация, ние несъмнено ще успеем да придадем нов вкус на нашите преживявания, но няма да ги променим качествено. Ние живеем в свят на представи и съждения, които ни програмират, правят ни предсказуеми и ограничават нашите желания. На нас просто не ни хрумва да пожелаем нещо извън зоната очертана от нашите стереотипи, ние просто не знаем за пространството съществуващо извън нея. Това е порочен кръг, по който ние ходим и ходим, без да се замислим да сменим посоката на движението си. Затова, най-бързо усвояват симоронското майсторство тези, които не са загубили способността си да се удивляват на света, и в които не е угаснала детската наивност.
И нещо за името: В една от тренинговите игри показвана от Петр Бурлан се ражда нова дума СИМОРОН – случайна дума, която може би не случайно носи послание: „SEE…MORE...ON”.